Test na LOA!

Test na LOA!

Anglická genetická laboratoř Animal Health Trust (AHT) nabízí pro plemeno PRT od 1.11.2012 test na LOA (Late Onset Ataxia – pozdní forma dědičné ataxie). AHT se podařilo nasbírat dostatek vzorků a jistě přispěla i finanční sbírka na podporu výzkumu. Test poskytuje chovatelům skvělý nástroj, jak zamezit dalšímu šíření tohoto typu obávaného dědičného onemocnění, které se bohužel nedá léčit. Více o LOA si můžete přečíst na stránkách chovatelky Bibiany Košáriové zde.

Do sbírky na podporu výzkumu jsme jako jedni z mála v ČR také přispěli. Máme velkou radost z pokroku a výsledku práce AHT, kterou již dlouhou dobu sledujeme. S objednáním sady na testování jsme neváhali a už máme i velmi potěšující výsledek!

Jasmína i její otec Little Trouble Frazzle jsou DNA LOA normal (clear)!

Stejně potěšující výsledek jsme obdrželi i od tatínka plánovaných štěňat – Maxe (Rushill Morgan). To znamená, že i případná štěňátka z tohoto spojení nezdědí po rodičích mutaci, která vede k tomuto onemocnění.

Zahraniční chovatelé v hojné míře začali na LOA testovat. V ČR jsme zcela určitě jedni z prvních (dost možná je Jasmína první LOA testovanou fenkou se zveřejněným výsledkem). Zarážející pro mě je fakt, že z KCHT nepřišla jediná zmínka o možnosti tohoto testování. Je škoda, že klub a poradci chovu nešíří osvětu v tak důležitých věcech jako jsou genetické testy! Řada majitelů a začínajících chovatelů o takových možnostech naprosto netuší, neví si rady nebo vůbec nechápe jak naložit s výsledky a tím pádem je nenapadne testovat. V dnešní době, kdy máme takové možnosti, je neetické chovat bez genetických testů, díky kterým už se nemusí narodit žádná postižená štěňata.

Tento článek neslouží ke chvástání se, ale k zamyšlení, jak přispět k dobru pro naše plemeno! Pojďme se pokusit využít všechny možnosti, které nám testování umožňuje. Vynaložený čas a finanční prostředky se nám bohatě vrátí….nač riskovat výskyt postižených potomků?!

Pokud si nevíte rady s anglickými stránkami AHT, neváhajete se mi ozvat, ráda pomůžu.

AHT stránky

2 Komentářů / 2 Comments

Leave a Reply