"L" vrh PALEUR

datum nar. 7.1.2013    Max
5 štěňátek Jasmína Paleur Rushill Morgan
(3P, 2F) … více … … více …

 

Naplánovali jsme krytí pejskem typově se hodícím k Jasmíně, zdravotně vyšetřeným a se skvělou povahou – velkým temperamentem a vyrovnaností, přátelským k lidem i ostatním psům… zkrátka parsonem jak má být se vším všudy. Ačkoliv jsme po zvážení všech možností a pro i proti nakonec přistoupili k určitým změnám, Rushill Morgan alias Max splňuje do puntíku veškeré představy o krycím psu a našeho rozhodnutí vůbec nelitujeme. Jedná se o velmi kvalitního, malého psíka z anglických pracovních linií (Rushill), které by se měly skvěle doplňovat s pracovními předky Jasmíny (Fox run), aniž bychom byli nuceni dělat příbuzenskou plemenitbu.

LAMBERT LANCELOT LAGRIMA LUKRECIA LUKAS
Paleur Paleur Paleur Paleur Paleur
 miniatura_Lambert  miniatura_Lancelot  miniatura_Lagrima  miniatura_Lukrecia  miniatura_Lukas
…FOTOGALERIE… …FOTOGALERIE… …FOTOGALERIE… …FOTOGALERIE… …FOTOGALERIE…
pes pes fena fena pes
tricolor bílý bílá tricolor tricolor
č. zápisu 2321 č. zápisu 2322 č. zápisu 2324 č. zápisu 2325 č. zápisu 2323
DNA PLL clear DNA PLL clear DNA PLL clear DNA PLL clear DNA PLL clear
DNA LOA clear DNA LOA clear DNA LOA clear DNA LOA clear DNA LOA clear
SK ČR SK ČR SK

DENÍČEK L-VRHU | GALERIE

26.3.2013

Jasmína si divokých her a řádění užívala s Lancíkem a Lukrecií v 11. týdnu jejich života – a to doslova, hlavně když se mělo jít spát. Už už jsem byla nalomená že bych rozšířila smečku, ten malý rošťák se mi zaryl pod kůži víc než dost. Vnitřní boje byly opravdu urputné. Jak se ukázalo, nebyla jsem sama… a tak bylo rozhodnuto. Na sklonku 12. týdne se i Lancík odstěhoval do svého nového pelíšku. Jsem si jistá, že rozhodně si tam se svým temperamentem a dychtivostí do všeho nového přijde na své, nudit se rozhodně nebude. Lukrecie chvilku svého neposedného brášku hledala a trošku jsme posmutněli i my. Chybí nám ti lumpové. I když mají svoje nové domovy, pro nás vždycky budou součástí naší rodiny a já doufám, že nám majitelé budou posílat hodně zpráv a čas od času se s nimi budeme vídat.

 19.3.2013

Rošťákům v Paleuru je deset týdnů a mají plno energie. Ačkoliv venku to na blížící se jaro nevypadá, Lancelotovi a Lukrecii to vůbec nevadí a nejraději by na zahrádce pobývali víc času. O víkendu na chvíli vysvitlo sluníčko a tak si malí rošťáci vyzkoušeli svůj první zahradní coursing. Zábava to pro ně byla převeliká a zájem o střapec enormní. Jen by mi někdo mohl vysvětlit, jak ta malá šídla unavit. Ani po takové sportovní aktivitě jim to nedalo a přetahovali se ještě s mámou Jasmínou, běhali a hráli si spolu navzájem, nejradši se spolu nahánějí pod skříní a vyburcovali i mamku Jasmínu, která se tam horko těžko za nimi vlezla ale nakonec zvítězila… Z Lancíka nám roste nadějný pejsek, má velký zájem o veškeré dění a výborně se s ním spolupracuje, je bystrý a chápavý. A co se jídla týká, vypracoval si náš kluk perfektní techniku “chramst chramst kde toho je víc”… při jídle ho musíme trochu krotit, jinak by na sestru Lukrecii, která si jako správná labužnice porci vychutnává, moc nezbylo :-D.

fotodokumentace z 10. týdne

Volný je poslední bílý pejsek Lancelot. Je to perspektivní štěňátko vhodné na všechny druhy sportů, na práci, výstavy i chov. Lancelot má živou a zvídavou povahu, krásnou stavbu těla a výborný pigment. Je po rodičích PLL a LOA clear. Lancíkova galerie zde. Pokud o něj máte seriozní zájem, ozvěte se na níže uvedené kontakty.

12.3.2013

 V devíti týdnech už jde pro mě opravdu do tuhého, protože loučit se s těmi malými neposedy není vůbec lehké. Ve volném čase jsme ještě v pokojíčku vytvořili pseudoateliér a pokusili se mrňousům ještě nadělat pár fotek. Je ale čas je vypravit do nových domovů, takže v pátek na Slovensko odjel Lukas, naše černé ouško, a v neděli jsem se jenom velmi nerada loučila s malou všudybylkou Lagrimou. Jejich kukučů, dovádění, zoubků a hrátek si už užívají noví majitelé. Naštěstí mají pro mě pochopení a podávají průběžné zprávy, abych to odloučení nenesla tak těžko. Štěňátka jim dělají radost, obě se zaklimatizovala na jedničku s hvězdičkou a já doufám že i nadále budou přicházet samé zprávy plné radosti. Mrňousci moji, ať se vám daří a moc nezlobte ;-).

Asi nejjednodušší je to s Lukrecií, která zůstává doma v Paleuru. A aby snad mě a Lukrecii nebylo smutno po bratrsko-sesterských bitkách a nářezu lumpáren, společnost nám dělá ještě rarášek Lancelot. Je to malý neposeda, který se velmi těší všemu co se hýbe, nejraději utužuje přátelství se zbytkem smečky nebo návštěvami. S Lukrecií jsou dostatečně silný tanden na to, aby natropili lumpárny i za zbývající tři sourozence, kteří jsou v nových rodinách. Lancík mi přirostl k srdci asi nejvíc, uvidíme kde a jaký pelíšek na něj čeká… (mé neskromné přání, kéž bych ho měla někde blízko, ale prioritou jsou samozřejmě milující páníčci s dostatkem času a pochopení ať už odkudkoliv).

 5.3.2013

 Co dodat k osmitýdenním rošťákům. Banda malých satanů neustále něco vymýšlí a zdokonalují svoje skupinové hry. Protože je pěkné počasí, chodí řádit na zahrádku s maminkou Jasmínou, babičkou Alenkou a občas se rád zapojí i děda Frazzle. Zbytek smečky už z malých piraň tak nadšený není, takže i výchovná část socializace je v plném proudu. Štěňátka měla tento víkend na návštěvě kamaráda Lukáše Pavlase, který jim nafotil sérii fotek ze zahradního řádění a pokusil se nespolupracující bandě udělat nějakou tu postojovku. Co se před štěňátky neschová do horních pater, to se těší jejich obrovské oblibě ;-). Je jich opravdu všude plno a na to aby se unavili potřebují víc a víc zábavy a skotačení. A pro mě nastal opravdu velmi zvláštní den, jelikož končí úloha chovatele a nastává čas na to, aby štěňátka pomalu začala odcházet do nových domovů. A tak jsme na cestu vtříc novým zážitkům vypravili Lamberta, který se s novými páníčky vydal na Slovensko. Tam se v budoucnu bude občasně věnovat i myslivosti a bude i hodně cestovat. Podle prvních zpráv se v novém domově aklimatizuje na výbornou a jeví se jako nebojácné, aktivní a zvídavé štěně, které hned na začátku obsadilo čestné místo v posteli páníčků. Snad Lambík splní očekávání a čeká ho mnoho prima zážitků.

 26.2.2013

 Štěňátka dosáhla sedmi týdnů věku a nastal čas pro jejich první vakcinaci. Návštěvu veteriny zvládli na výbornou a při té příložitosti byli také označeni čipem. Malí neposedové se zdokonalují v “pomáhání” při úklidu a ve svém řádění. Hlavně návštěvám se velmi těší – kousat kde se dá i nedá, prověřit musí vše (zvláště palce u nohou, to se dvounožcům tuze líbí a kvičí “asi od radosti” když štěňátka pořádně stisknou). Venku pořádně nasněžilo a tak se malá banda nezbedníků venku vyřádila do sytosti, joooo sníh to je děsná bžunda.

 19.2.2013

 V šesti týdnech se roztomilá štěňátka změnila na řádící ďáblíky. Ostrost jejich zoubků pociťujeme na vlastní kůži, resp. na vlastní prsty, vlasy, oblečení, zkrátka na všem. Kousání a řádění zdokonalují opravdu bravurně, stejně jako divoké hry a štěkání. Zajímá je každá škvíra, každý kout, vše co se hýbe a šustí. Před některými návštěvami zase strašně rádi předvádějí ta nejhodnější štěňata a to jak umějí spát. My pak abychom vysvětlovali, že jsou to opravdu akční, temperamentní štěňátka. Zkrátka si svou pozornost nechávají na naše nohy, kalhoty a máminy uši, štěňátkovské hry a bitky opravdu provozují pravidelně a s nadšením, stejně jako zalézání do všech možných škvír. O víkendu štěňátka zjistila, že svět nekončí za dveřma. Několikrát si vyrazili na exkurzi po domě. Všude se jim náramě líbilo a líbil se jim převelice i zbytek smečky. A aby toho neměli málo, vyhnali jsme štěňátka na chviličku do zahrady, kde se seznámili se sněhem. První okamžiky byly rozpačité, všude spousta nových pachů, bílo a studeno pod nožičkama, ale za chvíli už malí čertíci řádili a o překot pronásledovaly babičku Alenku i dvojnožce. Energie na to mají dost, všechna mimina spořádaně baští a po syrovém masíčku i mléčno-tvarohovo-piškotových svačinkách se můžou utlouct. Za nejlepší baštu teda stále považují mámino mlíčko, tam už ale se omezuje přísun. Máma Jasmína už není tak ochotná malým krvelačným bestiím postát a častěji a častěji zdrhá na vyvýšená místa. Bez větších plivanců ustáli i třetí odčervení… V neděli jsme štěňátka nahnali do pokojíčku a snažili se udělat pár nových fotek. Pcheee, to určitě. Největší zábavou štěňat samozřejmě bylo neposedět ani nepostát a hlavně prchat z dohledu. Nakonec jsme z nich něco vyždímali, ale zadarmo to teda nebylo :-D. Asi nejlíp se spolupracuje s Lagrimou, která má vlohy pro modeling dokonalé. A jako tradičně nejvíc na háku nás měl aristokrat Lancelot, toho odfotit dá opravdu fušku :-).

 12.02.2013

Štěnátkům je pět týdnů a jsou zase šikovnější. Jsou to malí, nebojácní všudybýlkové a vrtichvostové. Za posledních pár dní jsme zaznamenali mnoho změn. Z nemotorných kuliček jsou stále obratnější a zvídavější pejskové. Už se pořádně okusují, nahání, šťouchají do sebe, třepou hračkami, vrčí a hrají mezi sebou nejrůznější sociální hry. Důležitý je i kontakt s člověkem, takže štěňátka mají časté návštěvy a pozvolna se začínají seznamovat i s ostatními psy. Jasmína v tomto týdnu o něco omezila kojení a tak štěňátka dostávají pevnou stravu vícekrát denně. POSLEDNÍM VOLNÝM PEJSKEM je náš “aristokrat” Lancelot. Ostatní štěňátka jsou zadaná.

 05.02.2013

Všechna štěňátka ve čtyřech týdnech už krásně běhají a venčí se mimo pelíšek. Ochutnala svou první pevnou potravu v podobě škrábaného hovězího a mletého kuřecího masa. Poněvadž ale prckům krásně vylezly zoubky, zkusili jsme i celé kuřecí stehno a i to jim šlo báječně – video zde. Včera jsme štěňátka opět odčervili. Fotogalerie ze čtvrtého týdne života “zde“.

4ty_kolaz

 28.01.2013

Štěňátka mají tři týdny a je s nimi stále větší legrace. Ačkoliv stále hodně spí a rozvíjí se u nich pohybová aktivita, začínají se víc vnímat a pomaličku se seznamovat s okolím pelechu. Přesto že jsou stále plně kojena, všechna už dosáhla váhy okolo jednoho kilogramu. V tomto týdnu se jim pokusíme nabídnout jejich první příkrm, abychom ulevili mamince Jasmíně a koncem týdne je také čeká druhé odčervení. Fotogalerie ze třetího týdne života zde.

 21.01.2013

Štěňátka už jsou dva týdny na světě, začaly se jim otvírat očka a proběhlo první odčervení. V bedničce už pozorujeme pokusy o nekoordinovanou chůzi, pomalu začínají reagovat na ostřejší zvuky, občas zavrní a hlasové projevy jsou stále častější. Už jsem si dokonce všimla prvního náznaku zavrtění ocáskem. Štěnátka se začínají bavit ožužláváním sousedovic nožiček nebo našich prstů. Štěňátka také vyfasovala svá jména aby to nebyl jen kluk, kluk, holka, holka, kluk – Lambert, Lancelot, Lagrima, Lukrecia a Lukas. Jasmína doslova žere za 5 dospělých parsonů a poctivě kojí. Více a více mezi kojením opouští pelech, ale odpočívá nedaleko bedničky a stále dohlíží na to, že štěňata zkrátka jinam než do bedničky zatím nepatří ;-). Venku už Jasmína s velkým zájmem aportuje hračky a srší energií. Některá štěňátka jsou ještě volná, neváhejte se nám ozvat na kontakty uvedené ve spodní části stránek. Více fotek zde.

 14.01.2013

Štěňátkům je týden, krásně rostou před očima. Všechna už dosáhla dvojnásobek porodní váhy, začínají se jim pigmentovat čumáčky. Dny tráví pitím, spaním a vyprázdňováním se. Jasmína je pečlivá mamka, už se ale i pomalu začíná zajímat o dění mimo bedničku. Nahráli jsme video a spokojenost v bedničce si můžete prostřednictvím fotek prohlédnout v galerii na rajčeti, portréty jednotlivých štěňátek tady.

 07.01.2013

1,04 hod – a je to tady! První štěňátko vykouklo na svět. Je to pejsek s trikolorním monoklem, váha 184 g.

1,15 hod – za chviličku se narodil druhý pejsek, bílý a vážil 179 g

1,24 hod – jde to jako po másle, vyloupla se holčička s černým znakem u čumáčku, váha 177 g

2,25 hod – po krátké pauze, kterou Jasmína určitě vyhlásila pro mě, abych z toho prvního porodu nabrala dech se narodila další holčička s trikolorní maskou, váha 167 g

2,27 hod – a hned vzápětí (páni to je fofr, já jsem totál per flex) přišel na svět trikolorní kluk s černým ouškem, 161 g

Jsem na Jasmínu hrdá, svůj první porod zvládla skvěle. Byla jsem překvapená jak snadno a rychle to šlo. Obrovské díky patří Paleuru za jejich pomoc a péči. Štěňátka se mají k světu, z porodní bedničky se ozývá spokojené mlaskání a Jasmína se o ně pěkně stará. Je z ní spokojená mamina. První fotky štěňátek můžete vidět zde a video spokojené matky tady.

 06.01.2013

Je 61. den březosti, na Jasmíně nic neobvyklého. Pěkně žere, k večeru si ještě hraje s balonkem. A najednou zpráva od Leony, že k porodu asi z Prahy do Valmezu dojet nestihnu, protože porod se blíží. Bez nějaké velké přípravy si Jasmína začíná stlát a vybírat mezi pelechy, objevují se první stahy. V Praze je panika, protože panička chce být u porodu. Ještěže existují technické vymoženosti a k tomu dávka ochoty od paleuří rodiny…můžeme tak  sledovat porod online, milí paleurští děkujeme! Začínáme předporodní přípravou zde.

 Co se děje v bříšku den po dni můžete sledovat v kalendáři:

 05.01.2013

60. den – s březostí už Jasmína finišuje, nicméně svůj poklad balonek prohání neustále jak kdyby se na žádný porod ani nechystala :-D, v příštích dnech bychom se však štěňátek měli dočkat. Jasmíny pažravost nezná mezí, stejně tak jako nadšení pro jakoukoliv aktivitu. Pohyb jí nečiní žádnou potíž, mimina občas slušně natřásá.

 29.12.2012

53. den – Jasmína má podle všeho v těchto dnech odpočívat a připravovat se na porod…takže nosí balonky, dělá triky, prohání se na zahradě se smečkou, proluxuje celou kuchyň, je aktivní ale večer už se po vzoru Alenky nechá přesvědčit k troše odpočinku :-). Jasmínka se krásně zakulacuje, březost jí moc sluší a už vidíme i cítíme jak miminka v bříšku začínají řádit.

 20.12.2012

44. den – a je to tu, z Jasmíny se ze dne na den stává kulička a pro mě je to ten nejlepší dárek k Vánocům.

 17.12.2012

V těchto dnech probíhá osifikace kostí štěňátek. A snad proto, aby té osifikaci bylo učiněno zadost, Jasmína si pochutnává na králičích hlavičkách. A to tak, že zdárně ukradla i těm členům smečky, pro které jakože králík nic moc… Jeden den bylo tedy jasné, že 4 hlavičky Jasmína v břiše má :-D. Následně matka shodila zimní kožich a i když má krásnou štíhlou figuru, jde vidět že tam asi bude víc než jen žaludek plný králičích hlaviček…

 09.12.2012

 

33. den – Jasmína má pořádný zimní kožich a na první pohled toho není moc patrné. Technické vymoženosti ultrazvuku jsme se vzdali. V předchozích dnech jsme ale zaznamenali světlý neškodný výtok, který je snad předzvěstí úspěšného zabřeznutí. Jasmínu jsme prohlásili za těhulku a vygenerovali jí kalendář, kde můžete sledovat co se odehrává v bříšku.

 7.-9.11.2012

 

Podle Jasmínina chování se zdá, že není nač čekat. Narychlo balíme kufry a za velké pomoci paleuří rodiny i majitelky psa se vydáváme na krycí výlet. K mojí velké úlevě Jasmína byla úspěsně nakrytá Maxem (více INFO zde). Ti dva se ukázali jako správná dvojka, se kterou si člověk užije spoustu legrace. Pobyt v Rakousku jsem si opravdu užila a Jasmína si myslím také nestěžovala. Vyšlo parádně počasí, mohli jsme tak nasávat podzimní atmosféru na dlouhých procházkách a skotačením s Maxem.

Pokud se vše podaří a půjde tak jak má, štěňátka můžeme očekávat kolem 9.1.2013. Z tohoto spojení očekáváme broken a hrubosrstá štěňátka v tricolorním zbarvení, která jak doufáme zdědí po svých předcích nejen výborný pracovní exteriér, ale i skvělé povahy a pevné zdraví. Štěňátka budou po rodičích DNA PLL clear a DNA LOA normal!

 30.10.2012

Jasmína začíná hárat!

L-vrh Paleur – rodokmen
 Rushill Morgan  Rushill Clyde  Patch  Nigger
 Nell
 Tassle of Rushill  Alf of Rushill
 Bowlock Tan
 Rushill Nellie  Maypole Brock  Alf of Rushill
 Maypole Sally
 Rushill Sparky  Rushill Dixie
 Berry
 JCh. Jasmína Paleur  Ch. Little Trouble Frazzle  Fox Run Chilli  CH. Beano of Ravenswood
  Fox Run Second Chance
 Fox Run Majestic  Fox Run Mad Max
 Crossruff Fuss
 JCh. Alenka Z Velfíku  Eden Bos von der Grenzsägmühle  Barsetta Edward
 Ashley von der Grenzsägühle
 Finta Fň Paleur  Arthur by Windrush
 ICh. Gulain´s Gigi-Lou